Özel Sağlık Meslek Liselerine Kayıtta Dikkat Edilmeli

Sevgili Öğrenci Adayları, bu yazımızda “Özel Sağlık Meslek Liselerine Dikkat Edin” başlığı altında özel sağlık meslek liseleri hakkında sizlere uyarılarda bulunmak istiyoruz.

İlköğretimden sonra liseye gidecek öğrenciler için özel sağlık meslek liselerini kesinlikle öneriyoruz. Ülkemizde üniversite mezunlarının dahi iş bulmakta zorlandığı bir ortamda, ara eleman ve kaliteli yetişmiş kalifiye eleman olarak sağlık meslek lisesi öğrencilerimizin iş bulmalarının oldukça kolay olduğunu gözlemliyoruz.

Sürekli açılan hastaneler ve devletimizin yeni yatırım politikalarıyla hayat bulan büyük şehir hastaneleri projeleriyle mezunlarımızın iş bulması daha da kolaylaşmıştır. Şu bir gerçek ki; önümüzde daha uzun yıllar sağlık meslek lisesi mezunu bir öğrencinin iş bulması kolaylığını muhafaza edecek.

Yalnız gün geçtikçe dikkat edilmesi gereken bir husus, özel sağlık meslek liselerinin son yıllarda adeta mantar gibi çoğalması. Bunun örnekleri daha önce sürücü kursları ve akşam liselerinde de görülmüştü. Özellikle sürücü kursları iyice suistimal edilmiş ve eğitimden uzak, trafik eğitimi almamış bireyler sürücü ehliyeti sahibi olmuştu.

Bugün aynı sorun özel sağlık meslek liselerinde karşımıza çıkmakta. Örnek vermek gerekirse, okulumuz açıldığında ilçemizde özel sağlık meslek lisesi olmadığı gibi, İstanbul’da da bir elin parmaklarının geçemeyecek kadar azdı. Fakat bugün çevremize baktığımızda onlarca özel sağlık kolejinin hizmet verdiğini görebileceğiz. Bir çok okulun kendilerine ait logoları, web sayfaları bile yok, ya da internet ortamında değişik sitelerdeki bilgiler çalınarak oluşturulmuş. Araştırmalarımızda tesadüfen de olsa görüyoruz, bugün bir çok özel sağlık meslek lisesi bizim logomuzu kullanmaktadır. Yine aynı şekilde bizim sitemizde yazdığımız içerik bizlerden izin dahi alınmadan kullanılmaktadır.

İbni Sina Özel Sağlık Koleji
Özel Sağlık Meslek Liselerine Dikkat Edin

Özel Sağlık Meslek Liselerine Kayıt Olurken Dikkatli Karar Verin

Dikkat edilmesi gereken husus, okula kayıt olurken çok iyi araştırılmalı, kurumun bir tabela şirketi olmadığı görülmeli, yani birebir kaliteli eğitim verildiği görülmeli, bu hususlar teyit edildikten sonra kayıt işlemi olmalı. Mesela bir çok okulda rehberlik öğretmeni yoktur ya da göstermelik, sadece kayıtlarda vardır. Fakat bizim okulumuzda rehberlik öğretmenimiz gün boyu öğrencilerimize hizmet verdiği gibi onların her türlü ihtiyaç ve taleplerine karşı görevi başında bulunmaktadır.

Özel sağlık meslek liselerine kayıt olmadan önce, okulun verdiği eğitim çok iyi araştırılmalı, öğrencilere sunulan staj imkanları incelenmeli varsa mezun öğrenciler bulunarak onların o anki durumları da değerlendirilmelidir. Okullardan ne kadar iyi donanımla, iyi eğitimle donatılmış olarak mezun olursanız, mezuniyet sonrasında iş hayatına adaptasyonunuz o kadar kolay olacaktır. Bizler öğrencilerimizin, Özel Erdem Hastanesinde, Gisbir Hastanesinde, 112 komuta merkezinde staj yapmalarını sağlayarak onları sağlık sektörüne en güzel şekilde hazırlıyoruz.

Sevgili arkadaşlar özetle şunları söylemek istedik, özel sağlık meslek liseleri kesinlikle ülkemiz adına faydalı  okullardır. Yalnız son yıllarda suistimal edildiğini düşünüyoruz. Bir çok okulun maddi kazanç sağlanması amacıyla eğitim/öğretim hususunun ikinci plana ötelenerek hizmet verdiğini gözlemliyoruz maalesef. Onun için sizlere bir kez daha hatırlatıyoruz. Özel Sağlık Meslek Liselerine kayıt konusunda ve okul seçimi konusunda dikkatli davranmanızı tavsiye ediyoruz.

İbniSina

Özel İbni Sina Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Yöneticisi. Okulumuz hakkında bilgiler sunmak, okul resimlerimizi, duyurularımızı zamanında ve etkin olarak öğrencilerimizle paylaşmak ve özel sağlık meslek liseleri hakkında bilgi almak isteyen öğrenci adaylarımıza yardımcı olmak adına web sayfamız oluşturulmuş ve neredeyse her satırı okunarak sitemiz oluşturulmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir